Kredyt inwestycyjny – to kredyt bankowy przeznaczony na finansowanie potrzeb kredytobiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Może być przeznaczony na finansowanie bieżących potrzeb zakupowych, zakupu środków trwałych, udziałów itp. Kredyt inwestycyjny może być udzielony przedsiębiorcy w formie kredytu ratalnego bądź linii kredytowej.
Wybór najczęściej zależy od specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej. Linia kredytowa przy dużych obrotach przedsiębiorstwa może okazać się bardzo korzystną formą kredytu, gdyż przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia wyłącznie odsetek od wykorzystanej części linii. Kredyt ratalny zaś, może być wypłacany w transzach bądź jednorazowo, a spłaty dokonuje się w formie rat malejących lub równych. Okres, na który udzielane są kredyty inwestycyjne, waha się od kilu lat do nawet dwudziestu lat kredytowania. Długi okres, na który udzielany jest kredyt, często okazuje się jedynym możliwym rozwiązaniem przy zakupie np. nieruchomości.
Kwota udzielanego kredytu zależy od oceny przez bank kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Dodatkowo bank podczas analizy transakcji ocenia opłacalność inwestycji, udział własny jakie przedsiębiorstwo będzie musiał wnieść w transakcję, wysokość oprocentowania kredytu, prowizję, ewentualne poręczenia, dodatkowe zabezpieczenia itp.
Dużą korzyścią dla przedsiębiorcy jest możliwość odliczenia kosztów związanych z zaciąganym kredytem. Koszt prowizji, ubezpieczeń, odsetek można odliczyć od przychodu z prowadzonej działalności.
– zakup środków transportu, urządzeń, maszyn lub oprogramowania,
– zakup lub remont nieruchomości związanej z prowadzoną działalnością,
– remont środków trwałych,
– zakup nowych technologii,
– spłata kredytu inwestycyjnego w innym banku,
– wykup z leasingu użytkowego środka transportu, urządzenia, maszyny oprogramowania,
– refinansowanie poniesionych kosztów inwestycji,
– inne cele związane z podniesieniem wartości przedsiębiorstwa, wzrostem jego konkurencyjności na rynku.