Niskie stopy procentowe i niskie oprocentowanie na lokatach powoduje wzrost zainteresowania kupnem nieruchomości, a w wielu przypadkach do zaciągania kredytu hipotecznego na zakup.
W związku z najniższymi od lat stopami procentowymi, ubiegający się o kredyt hipoteczny mają większą zdolność kredytową i proporcjonalnie do kwoty kredytu niską ratę.
Należy pamiętać, że wysoka inflacja według wielu ekspertów ma spowodować, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie WIBOR (stopy procentowe) i tym samym raty kredytów hipotecznych wzrosną. Przyszli kredytobiorcy chcąc wziąć kredyt na zakup nieruchomości powinny zwrócić uwagę, aby ich zdolność kredytowa była trochę wyższa niż planowana kwota pożyczki.
Takie myślenie zapobiegnie sytuacji, w której osoby biorące dziś tani kredyt, nie będą miały w przyszłości problemów finansowych, gdy stopy procentowe będą wyższe. Od pewnego czasu w bankach pojawiła się również możliwość wzięcia kredytu w ratach stałych (niezależnych od zmiany wiboru). Jest to opcja trochę droższa, ale w niepewnych czasach bezpieczna i dająca gwarancję na 5lat, że w tym okresie rata kredytu nie będzie się różniła nawet o złotówkę.
Należy pamiętać, że nadmierne zadłużenie może spowodować problemy ze spłatą kredytu, co za tym idzie stworzenie negatywnej historii kredytowej i wpisanie kredytobiorcy do bazy Bankowej Informacji Kredytowej. Każde opóźnienie w spłacie raty kredytu jest odnotowywane przez BIK i wpływa na naszą historię kredytową.
Osoby starające się o kredyt hipoteczny powinny posiadać wkład własny na minimalnym poziomie 10%, co da średnio marżę na poziomie 2,6-3,1%. Lepsze warunki procentowe, w postaci niższej marży o około 0,7%-1% kredytobiorca otrzyma, gdy posiada wkład własny na poziomie 20%, który zagwarantuje marżę na poziomie 1,95-2,2%. Biorąc kredyt hipoteczny trzeba pamiętać, że oprócz pożyczonych pieniędzy na zakup nieruchomości musimy spłacać odsetki, ubezpieczenie na życie, a w niektórych bankach również prowizję.
Od pewnego czasu banki poza popularnym oprocentowaniem zmiennym wprowadziły okresowe oprocentowanie stałe. Dzięki temu przyszły kredytobiorca ma możliwość wyboru czy chce zaciągnąć trochę droższy kredyt, ale mając pewność, że wysokość raty przez okres pierwszych pięciu lat nie zmieni się, czy też kredyt tańszy, ale z ratą uzależnioną od zmiany stopy procentowej (Wibor).
Na plus dla osób starających się o kredyty hipoteczne jest fakt, że banki po woli odchodzą od wielu restrykcji, które wprowadziły z początkiem pandemii COVID dla osób ubiegających się o kredyt hipoteczny. Instytucje finansowe w dalszym ciągu bardzo ostrożnie podchodzą do udzielania kredytów na zakup nieruchomości, w obawie przed ewentualnym pogorszeniem się sytuacji finansowej przyszłych kredytobiorców. Banki stale monitorują sytuację związaną z pandemią, z sytuacją gospodarczą w jakiej znajduje się Polska i dostosowują swoje wytyczne/regulacje do możliwości ubiegania się o kredyt hipoteczny. Dlatego osoby chcące kupić nieruchomość i wspomóc się kredytem hipotecznym powinny śledzić informacje bankowe lub skorzystać z usług pośredników, którzy na co dzień zajmują się pomocą przy uzyskaniu kredytu i są na bieżąco z wprowadzanymi przez banki zmianami.